Program wycieczki:
Dzień 1
Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach wieczornych. Nocny przejazd przez Polskę w stronę Suwałk, podczas przejazdu planowane są krótkie postoje.
Dzień 2
W godzinach rannych w okolicy Suwałk, następnie śniadanie, po nim przejazd do Kowna, spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Spacer po mieście: Dom Perkuna - piękna gotycka kamienica, niegdyś mieściła się w niej szkoła dla szlachty i teatr, do którego uczęszczał mieszkający w pobliżu Adam Mickiewicz, Kościół Archikatedralny z XVw., strzelisty, barokowy ratusz i Plac Ratuszowy, tablica ku czci Adama Mickiewicza, Kościół Św. Franciszka Ksawerego i klasztor jezuitów, gdzie w latach 1819-1823 jako nauczyciel pracował Adam Mickiewicz, dom nr 10 przy Placu Ratuszowym, kościoły: NMP i św. Mikołaja z XVw., Aleja Wolności, pozostałości Zamku Kowieńskiego, panorama Starego Miasta i rzeki Niemen oraz Dolina Adama Mickiewicza, gdzie do dziś znajduje się kamień z wyrytymi literami AM, na którym poeta lubił siadywać, piękno tej doliny opisał w poemacie „Grażyna”. Czas wolny, po nim przejazd do Pożajścia, gdzie znajduje się zespół klasztorny Kamedułów zabytek klasy „0”. Kolejno przejazd do Wilna, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Dzień 3
Śniadanie, po nim przejazd do centrum miasta, spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Spacer po mieście i zwiedzanie Wilna: pomnik S. Moniuszki, kościół św. Katarzyny, polski kościół św. Ducha, gotycka świątynia Miłosierdzia Bożego. Kolejno: Uniwersytet Wileński, którego jeden z dziedzińców nosi imię Mickiewicza, Kościół Św. Jana, w którym znajduje się popiersie Adama Mickiewicza, wmurowane w 1898 roku, w setną rocznicę urodzin Wieszcza, kościół św. Krzyża, bazylika archikatedralna św. Stanisława i Władysława, Muzeum Adama Mickiewicza, w którym poeta stworzył poemat „Grażyna”, Pomnik Adama Mickiewicza, domy Juliusza Słowackiego, Ignacego Kraszewskiego i Józefa Piłsudskiego, Ostra Brama, Kościół Św. Trójcy i Klasztor Bazylianów, który Adam Mickiewicz uwiecznił w III części dramatu „Dziady”. To na terenie zlokalizowanego w nim carskiego więzienia rozgrywają się sceny wieczerzy wigilijnej uwięzionych Polaków oraz wygłaszane przez głównego bohatera, Konrada, Mała i Wielka Improwizacja. Następnie przejazd na obiadokolację powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 4
Śniadanie, po nim wykwaterowanie z Hotelu, spotkanie z lokalnym przewodnikiem i dalsze zwiedzanie Wilna: cmentarz na Rossie, gdzie znajdują się groby J. Lelewela i E. Słowackiego - ojca Juliusza Słowackiego; Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła, Góra Trzech Krzyży, Baszta Giedymina. Kolejno przejazd do Trok, dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, spotkanie z lokalnym przewodnikiem i zwiedzanie malowniczo położonego Nowego Zamku na półwyspie, będącego wizytówką miasta. Spacer po mieście: ulica, karczma i cmentarz Karaimów, Kościół Farny z 1409 r. ufundowany przez Księcia Witolda. Możliwość zakupu miejscowego przysmaku – kibinów. Podczas zwiedzania planowany jest obiad. Następnie wyjazd w drogę powrotną i nocny przejazd przez Polskę.
Dzień 5
Powrót i zakończenie wycieczki w godzinach porannych.
CENA WYCIECZKI OBEJMUJE:
- realizację programu turystycznego
- przejazd komfortowym autokarem
- zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelu w Wilnie
- wyżywienie: 3 śniadania, 2 obiadokolacje, 1 obiad
- opiekę pilota na całej trasie
- opiekę lokalnego przewodnika w Kownie, Trokach i Wilnie
- ubezpieczenie NNW, KL, bagaż, TFG
CENA WYCIECZKI NIE OBEJMUJE:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów:
około 20-25 euro/os.
Uwaga!!! Każdy uczestnik wycieczki musi posiadać ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)!!!
Program jest ramowy i może ulec zmianie, szczegółowy program wycieczki ustala pilot.
Podane ceny biletów wstępu są orientacyjne i mogą ulec niewielkim zmianom, w zależności od terminu wycieczki.
Litwa śladami Adama Mickiewicza - wycieczka szkolna zagraniczna (Wersja PDF)